LL.M. -programmet vid Penn State Dickinson Law ger studenter och advokater utbildade utanför USA en hög förståelse för det amerikanska rättssystemet. Programmets grundläggande kurser introducerar dig till våra unika analysmetoder.
För att säkerställa att vi kan erbjuda praktisk utbildning för våra studenter erkänner Dickinson Law sin LL.M. kohort på en mycket selektiv basis. LL.M. programmets avsiktligt lilla klassstorlek säkerställer att studenter får fokuserad uppmärksamhet från lärare, garanterar gott om möjligheter att lära sig i praktiken och uppfyller lagskolans löfte att bäst placera sina studenter för att säkra anställning på en konkurrenskraftig marknad.
LL.M. Programmet är en studieårskurs på minst 24 hp. Studenter måste registrera sig minst 12 poäng per termin och högst 17 poäng per termin. Programmets grundläggande kurser introducerar dig till de unika analysmetoderna i det amerikanska rättssystemet. Studenterna kan sedan välja kurser från vår läroplan "The Lawyer As ..." dividerat med specialiserade studieområden och skapa personliga spår baserade på intresseområden.
Jur studenter kan skriva in ett brett utbud av kurser som erbjuds i lagstadgat läroplan, inklusive en fokuserad kurs i ett av specialområdena nedan:Skiljeförfarande, förlikning och förhandling
Affärslag
Konstitutionell och administrativ rätt
Brottsrätt och förfarande
Cyberlagstiftning, dataskydd och informationssäkerhet
Äldste lag
Hälsolag och politik
Immateriell egendom och innovation
Internationella försöksförfarandet
Säkerhetslag
Allmän intressenlag
Skattelag
Trial Advocacy och tvisterJur GradskravFör att tjäna LL.M. grad, måste studenterna tjäna minst 24 högskolepoäng och slutföra med betygen följande kurser:LL.M. Juridisk forskning (1 poäng)
LL.M. Juridisk skrivning och analys (2 hp)
Introduktion till USAs juridiska system (2 poäng)Dessutom måste eleverna anmäla sig till en kurs från följande lista:Civilprocess
Konstitutionell lag I
kontrakt
Straffrätt
Brottmål
Fast egendom
TortsDe akademiska dekanerna kan avstå från något av kurskraven där studenter på ett tillfredsställande sätt har genomfört motsvarande kurser vid ett annat amerikanskt lagprogram eller i ett gemensamt land.Jur Valfria kurser och koncentrationerFör att slutföra examensbehoven, LL.M. studenter kan skriva in ett brett utbud av kurser som erbjuds i lagstadgat läroplan, inklusive en fokuserad kurs i ett av specialområdena nedan:Skiljeförfarande, förlikning och förhandling
Affärslag
Konstitutionell och administrativ rätt
Brottsrätt och förfarande
Cyberlag, dataskydd och informationssäkerhet
Äldste lag
Hälsolag och politik
Immateriell egendom och innovation
Internationella försöksförfarandet
Allmän intressenlag
Säkerhetslag
Skattelag
Trial Advocacy och tvisterJur Graduate Level CoursesMed godkännande av biträdande dekan för akademiska frågor, LL.M. studenter kan anmäla sig till kurser som erbjuds i andra Penn State-examen, inklusive men inte begränsat till universitetets Master of Public Administration och Master of Business Administration-utbildningsprogram (erbjuds på Penn State Harrisburg) och universitetets världscampus.Jur Oberoende studie och erfarenhetsundervisningJur Studenter får ta självständiga studiekurser för upp till 3 högskolepoäng i en termin och högst 4 högskolepoäng under de två terminerna i LL.M. program.
Studenter i LL.M. programmet kan ta en rad erfarenhetskunskaper.Advanced Appellate Advocacy
Förespråkande I
Advocacy II
Kundrådgivning
Dödsstraff
Utarbeta transaktions-, lagstiftnings- och kunddokument
Entreprenörsrätt: Skapande av företag
Entreprenörslag: Operativa frågor
Hälsolag: innovation och entreprenörskap
Förhandling / medling
Fastighetsförhandling och utarbetande
Strategisk juridisk forskningMed godkännande av biträdande dekan för akademiska frågor, LL.M. studenter kan också anmäla sig till pro bono-erfarenhetskurser som erbjuds vid juristskolan (vanligtvis som en del av alternativet för tredje termin i programmet). LL.M. studenter som är berättigade till praktikutbildning eller har tillstånd att arbeta i USA kan också anmäla sig till praktikprogram.Jur Tredje Semester AlternativJur studenter kan ansöka om att stanna för den tredje terminen av juridisk studie med avsikt att slutföra ett erfarenhetsprogram eller förbereda för en amerikansk bar tentamen.Överför till JD-programmetKandidater till LL.M. examen kan försöka övergå till JD-programmet. Kriterier för överföring till JD-programmet fastställs av associerad dekan för antagning och associerad dekan för akademiska frågor. Viktiga faktorer är utmärkta engelska språkkunskaper och starka prestationer i klasser som tas på Law School. För mer information, se LL.M. Akademiska policyer .