
LLB in
LLB (Hons) Lag med internationell verksamhet med grundåret
The University of Law Undergraduate Programmes

Nyckelinformation
Campus läge
Guildford, Storbritannien
språk
Engelsk
Studieformat
På Campus
Varaktighet
4 år
Takt
Heltid
Studieavgifter
GBP 9 250 / per year *
Ansökningstiden
Begär info
Tidigaste startdatum
Sep 2024
* September 2023: Storbritannien - £9,250 per år/Internationellt - £16 700 per år London, £15,900 icke-London. Avgifterna är låsta för kommande studieår
Introduktion
Vår LLB (Hons) Law with International Business fyraårig heltid examen hjälper dig att starta en karriär inom juridiska eller internationella kommersiella sektorer. Förutom att du kan gå vidare till nästa steg i juridisk utbildning som advokat eller advokat, Det är också ett utmärkt val om du vill flytta in i en karriär utanför den juridiska sektorn eftersom du studerar en rad affärsmoduler som gör dig anställning redo. Varje modul undervisas av erfarna proffs från juridik och näringsliv, ger dig de praktiska utsikterna du behöver för din karriär. Det första året är ett stiftelseår, som fokuserar på att utveckla en förståelse för den juridiska sektorn och de nyckelfärdigheter som krävs för att genomföra hela examenskursen. I 2021 National Student Survey har University of Law rankats först bland universitet i England för kategorin ”undervisning på min kurs”. Vi har en övergripande 5 Stjärnor betyg från QS World University Rankings och 5 stjärnor i undervisning, anställbarhet, Online-lärande, Akademisk utveckling och inkludering.
Kursen Krav
- Sökande måste ha 48 UCAS-poäng från högst 3 A-nivåer eller motsvarande kvalifikationer, plus GCSE-engelska på betyg C/4.
- Studenter som kommer att vara under 18 men inte yngre än 17 vid kursens början är tillåtna.
- En icke-standardiserad applikationsväg är också tillgänglig.
Rutt A (inträde i september 2022)
- Sökande bör visa minst 2 års yrkeserfarenhet som styrker hantering av människor och/eller processer och tillhandahålla en professionell referens. Alla sökande måste klara en formell intervju. Alla sökande utan GCSE engelska i klass C/4 kommer att uppmanas att slutföra The University of Law English Test (ULET).
Rutt A (januari 2023 och därefter)
Observera att denna rutt endast är tillgänglig för sökande som inte behöver ett studentvisum för att studera vid universitetet:
- Sökande som inte har 48 UCAS-poäng från högst 3 A-nivåer eller motsvarande men kan visa minst 2 års yrkeserfarenhet som bevisar hantering av människor och/eller processer och ger en professionell referens kommer att övervägas. Alla sökande måste klara en formell intervju. Alla sökande utan GCSE engelska i klass C/4 kommer att uppmanas att slutföra The University of Law English Test (ULET).
Kursens struktur
Stiftelsens år
Termin 1
- Medborgarskap
- Akademisk och rapportskrivning
- Räknefärdigheter i sammanhang
Termin 2
- Grunden för företagsledning
- Grunden för lag
- Grunden för samhällsvetenskap
År 1:31 studieveckor
Termin 1
- Sedvanerätt metod och etik
- Akademiska och digitala färdigheter
- Avtalsrätt
Termin 2
- Tortens lag
- Offentlig rätt
- Straffrätt
År 2:30 studieveckor
Termin 1
- Affärsrätt 1
- Mark lag
- Kritiska tillvägagångssätt i aktuella juridiska frågor
Termin 2
Välj tre*
Internationella affärsalternativ:
- International Human Resource Management
- Marknadskommunikation i en digital värld
Lag alternativ:
- Tillgång till rättslig prövning och juridiska tjänster
- Arbetsrätt
- Europeiska unionsrätten
- Utökad uppsats
- Familjerätt
- Mänskliga rättigheter
- Juridisk praxis i det 21: a århundradet
- Juridisk teknik och innovation
- Fastigheter
*Alla alternativ är vägledande och beroende på tillgänglighet. För år 2 och 3 måste du fylla i minst 1 lag och 4 internationella affärsmoduler (kombinerade) för att uppfylla kraven för en kvalificerad juristexamen och internationellt företagserkännande. Observera att vissa moduler finns tillgängliga under år 2 och 3; välj bara en gång. Om du studerar på ett campus som erbjuder juridik med regering och politik, Juridik med kriminologi eller Business School-kurser kan du kanske välja moduler från dessa program också.
År 3:30 studieveckor
Termin 1
- Eget kapital och truster
Välj två*
- Affärsrätt 2
- Civil tvistlösning
- Graduate och anställbarhet färdigheter
- Internationell handelsrätt
- Mental hälsa och mental kapacitet lag
- Forskningsprojekt (dubbel modul)
Termin 2
Välj tre*
- Internationella affärsalternativ:
- Globala ledarskap
- Strategisk ledning
Lag alternativ:
- Kanadas konstitutionella lag (endast London)
- Civil tvistlösning
- Brottstvister och bevis
- Arbetsrätt
- Familjerätt
- Grunderna för kanadensisk lag (endast London)
- Graduate och anställbarhet färdigheter
- Mänskliga rättigheter
- Internationell handelsrätt
- Juridisk teknik
- Juridisk innovation och entreprenörskap
- Fastigheter
- Juridik forskningsprojekt (dubbel modul)
- Testamente och arv
*Alla alternativ är vägledande och beroende på tillgänglighet. För år 2 och 3 måste du fylla i minst 1 Juridik och 4 Affärsmoduler (kombinerat) för att uppfylla kraven för en kvalificerad juristexamen och internationellt företagserkännande. Observera att vissa moduler finns tillgängliga under år 2 och 3; välj bara en gång. Att välja forskningsprojekt räknas som två av dina modulalternativ. Om du studerar på ett campus som erbjuder juridik med regering och politik, Juridik med kriminologi eller Business School-kurser kan du kanske välja moduler från dessa program också.
Bedömning
I slutet av varje termin, du får en vecka för revision före två veckors bedömningar.
- Tentor: Två timmar, tio flervalsfrågor och två långformiga frågor
- Kurser: Uppsats, projektrapport eller portfölj
- Muntlig presentation
Vi gör håna bedömningar så att du kan träna innan också.
Kursen Krav
- Sökande måste ha 48 UCAS-poäng från högst 3 A-nivåer eller motsvarande kvalifikationer, plus GCSE-engelska på betyg C/4.
- Studenter som kommer att vara under 18 men inte yngre än 17 vid kursens början är tillåtna.
- En icke-standardiserad applikationsväg är också tillgänglig.
Rutt A (inträde 22 september)
- Sökande bör visa minst 2 års yrkeserfarenhet som styrker hantering av människor och/eller processer och tillhandahålla en professionell referens. Alla sökande måste klara en formell intervju. Alla sökande utan GCSE engelska i klass C/4 kommer att uppmanas att slutföra The University of Law English Test (ULET).
Rutt A (januari 2023 och därefter)
Observera att denna rutt endast är tillgänglig för sökande som inte behöver ett studentvisum för att studera vid universitetet:
- Sökande som inte har 48 UCAS-poäng från högst 3 A-nivåer eller motsvarande men kan visa minst 2 års yrkeserfarenhet som bevisar hantering av människor och/eller processer och ger en professionell referens kommer att övervägas. Alla sökande måste klara en formell intervju. Alla sökande utan GCSE engelska i klass C/4 kommer att uppmanas att slutföra The University of Law English Test (ULET).
Kurs Detaljer
Treårig juridik på heltid med internationell affärsverksamhet
Kursen fokuserar på viktiga juridiska ämnen och en mängd olika aspekter av internationell affärspraxis. Dessa inkluderar Human Resource Management, Marknadsföring, Ledarskap och Strategisk Management. Den är utformad för att ge dig ett välbalanserat val av ämnen. Du kommer att studera alla nödvändiga rättsområden för att få en kvalificerad juridisk examen, samt ha ett varierat utbud av internationella affärsmoduler.
Över 90% av våra handledare är kvalificerade advokater, så du lär dig att tillämpa lag och utveckla de praktiska färdigheter som arbetsgivare letar efter idag. För att säkerställa att du har färdigheterna att vara mångsidig, Vi har också inbäddat viktiga överförbara färdigheter i våra kurser. Vi vill se till att du känner dig säker på att du kan ta examen och gå direkt in på arbetsplatsen med de färdigheter som arbetsgivare letar efter.
Med den här kursen, du har möjlighet att välja att genomföra en affärsforskningsmodul under ditt tredje år. Denna dubbla modul ger dig chansen att fokusera specifikt på en aspekt av internationell verksamhet som är av personligt intresse, tillåta privat forskning och studier med stöd och vägledning av en tilldelad handledare.
När du studerar juridik med International Business hos oss får du:
- Den högsta standarden på undervisning från erfarna proffs
- Små klassstorlekar
- Alternativ att studera på campus och online
- Studera på campus i London Bloomsbury
- En mängd olika specialmoduler för att förbättra dina anställningsmöjligheter
Efter att ha slutfört kursen, du kommer att vara redo att starta din forskarutbildning för att bli kvalificerad advokat.
Denna examen är utformad för studenter som har intresse för internationell verksamhet såväl som juridiska studier och vill bedriva en karriär inom den juridiska och bredare kommersiella sektorn, särskilt på global nivå.
Som med alla våra LLB: er, detta program har ett praktiskt fokus med de färdigheter du behöver för din karriär inbäddad i kursen. Det finns en hög nivå av ansikte mot ansikte undervisning med erfarna handledare för att säkerställa att du får allt stöd du behöver under dina studier.
Grundår (Fyra år)
Du kan välja att ta ytterligare ett grundår innan du börjar din LLB. Detta introduktionsår fokuserar på att utveckla de nyckelfärdigheter som krävs för att studera på examensnivå. Du kommer att studera sex moduler och efter framgångsrik slutförande på någon av våra treåriga grader.
Hur man ansöker
Ansökningar för alla våra grundkurser är öppna, förutom kurser på vårt Hong Kong-campus.
Vänligen notera: Våra Hong Kong-kurser är ännu inte öppna för ansökningar. Om du är intresserad av att ta reda på mer om att studera i Hong Kong, vänligen registrera ditt intresse idag.
Avgifter
September 2023:
- Storbritannien - £9,250 per år
- Internationellt - £16,700 per år (London), £15,900 (icke-London)
Avgifterna är låsta för kommande studieår, dvs studenten betalar samma pris varje år.